دسته‌بندی نشده

شبکه بانکی شاپرک چیست

شاپرک را می‌‌توان شرکتی خصوصی مستقل معرفی کرد که در سال ۱۳۸۹ براساس مصوبه شورای پول و اعتبار تشکیل شد؛ اما، مقدمات در سال ۹۰ و پس از مدتی با تشکیل سامانه‌ای یکپارچه مبنی بر کارت‌های پول تشکیل شد. این شبکه پردازش، تراکنش‌های مالی گوناگون را روی پایانه‌های متعلق به شرکت‌های PSP انجام داده و در نهایت با شرکت تولید کننده تراکنش PSP تسویه حساب را انجام خواهد داد.

شاپرک علاوه بر دستگاه‌های پوز، سیستم‌های خرید بانکی اینترنتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. از آنجایی که خرید اینترنت نیازمند رعایت نکات ایمنی و امنیتی است، بررسی دقیق سایت‌های تبادلات بانکی امری ضروری و حائز اهمیت است. زیرا که در مواردی بسیاری مشاهده می‌شود جاعلان اینترنتی با ساخت صفحه‌ای مشابه اقدام به کلاه برداری و جعل صفحه می‌کنند.

شبکه بانکی شاپرک چه وظایفی دارد؟

از اهداف اصلی تشکیل شاپرک می توان به کنترل و نظارت در شبکه پرداخت کشور، ایجاد ساز و کار یکسان برای فعالیت شرکت‌ها،استاندارد سازی خدمات قابل عرضه، هدایت به سمت استفاده بهینه از منابع، گسترش بازار ابزارهای کارتی، افزایش سطح امنیت شبکه، مدیریت ریسک وافزایش رضایت مصرف کننده را نام برد.

شبکه-بانکی-شاپرک-چیست

 

تفاوت شتاب و شاپرک چیست؟

اگر بخواهیم شاپرک را با توجه به شتاب تعریف کنیم، شاپرک شبکه‌ای است شبیه شتاب که شبکه‌های پرداخت پایانه فروشگاهی بانک‌ها را به یک شبکه بزرگ‌تر وصل می‌کند. تمامی تراکنش‌های الکترونیک شبکه بانکی از زیرساخت‌های شبکه شتاب عبور می‌کنند اما از سوئیچ شرکت‌های پی‌اس‌پی و شرکت شاپرک عبور نمی‌کنند. شاپرک تنها تراکنش‌های پذیرفته شده روی پایانه‌های متعلق به شرکت‌های پی‌اس‌پی را ثبت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *